Archive for grudzień, 2011

praca_w_biurzeInternet, jako że jest obecnie jedną z dominujących form przekazu informacji , stał się również bardzo ważnym narzędziem w poszukiwaniu pracy przez bezrobotnych. Co więcej, poprzez Internet również można pracować. W Internecie dostępnych jest również całe mnóstwo portali, które zamieszczają codziennie kilkadziesiąt ofert pracy. Co lepsze portale oferują po zalogowaniu się w ich serwisie dodatkowe funkcje, do których tradycyjnie należy stworzenie własnego CV, zamieszczenie ogłoszenia poszukującego pracy, stworzenie swojego profilu osobowościowego, aby pracodawcy mogli szybciej znaleźć odpowiedniego kandydata. Wiele portali związanych z pracą oferuje też swoim wiernym klientom możliwość rozwiązywania różnorodnych testów psychologicznych, dzięki którym mogą oni uzyskać informacje na temat swojej osobowości oraz tego czy ta czy inna praca jest zgodna z ich cechami osobowości i umiejętnościami, a także kwalifikacjami. Internetowe portale związane z pracą to więc pomocne miejsca dla poszukujących pracy oraz dla tych, którzy chcieliby zmienić pracę. Trzeba jednak uważnie dobierać tego typu serwisy, gdyż jedne z nich są bardziej inne mniej profesjonalne, dlatego tez należy zapoznać się np. z opiniami innych internautów na jakimś forum związanym z poszukiwaniem pracy właśnie na takich stronach internetowych.

praca (1)Metoda poszukiwania pracy w ten sposób jest również bardzo skuteczna, gdyż jako, że składamy dokumenty aplikacyjne w różnego rodzaju wybranych przez siebie firmach lub instytucjach, wyprzedzamy niejako oferty pracy stamtąd płynące. Dla efektywności naszych działań ważne jest również to, aby próbować porozmawiać z pracodawcami zarówno osobiście, jak i telefonicznie. Warto jest jednocześnie zostawić swoje dokumenty aplikacyjne w danej firmie, a następnie co jakiś czas przypominać o swoim istnieniu telefonicznie. Nie wolno się również przede wszystkim zrażać, jeżeli nie ma odzewu z żadnej strony. Poszukiwanie pracy to bowiem zajęcie dla wytrwałych i cierpliwych osób, które na pewno zaprocentuje, jeżeli nie od razu to za jakiś czas. Trzeba również pamiętać o tym, aby nasze dokumenty aplikacyjne były stworzone w sposób profesjonalny, gdyż tylko tak możemy zapewnić sobie już na pierwszy rzut oka duży plus u pracodawcy. Trzeba je więc zrobić starannie i dostosować do stanowiska pracy, na które aplikujemy. Nasze dokumenty aplikacyjne powinny się wyróżniać wśród innych. Daje nam to duże szanse na powodzenie w szukaniu pracy, gdyż sprawnie napisany dokument to już połowa sukcesu. Druga połowa to oczywiście nasza osobista prezentacja na rozmowie kwalifikacyjnej. Trzeba jednak wytrwale szukać, drukować dokumenty i cierpliwie czekać.

praca1W poszukiwaniu pracy jedną z najprostszych metod jest po prostu przeglądanie ogólnokrajowych lub też regionalnych, co jest nawet bardziej praktyczne, gazet. Zawierają one bardzo wiele takich ogłoszeń o pracę, dlatego też łatwo z pośród nich wybrać interesującą nas ofertę. Wiele z takich ogłoszeń zawiera dokładne informacje na temat potrzebnych kwalifikacji oraz umiejętności. Ogłoszenia te zawierają jednak bardzo często opis idealnego kandydata. Co więcej, nawet jeśli pod względem kwalifikacji firmy takiego kandydata znajdą to odrzucają go ze względu np. na cechy jego osobowości. Wtedy szukają z kolei osoby, która nie spełnia wszystkich kryteriów, ale rekompensują te braki jakimiś innymi cennymi dla pracodawcy umiejętnościami. W poszukiwaniu pracy warto również sięgać pisma branżowe oraz specjalistyczne. Zaleta tego typu czasopism jest to, że można w nich znaleźć ogłoszenia tylko i wyłącznie z branży, która nas interesuje. Audycje na temat wolnych miejsc na rynku pracy zarówno polskim, jak i zagranicznym nadają również stacje radiowe i telewizyjne. Programy emitowane w tychże mediach dotyczą dodatkowo sytuacji ogólnej na rynku pracy, branż które się rozwijają więc stanowią cenną wskazówkę dla poszukującego pracy. Zachęcają one również bezrobotnych do działania oraz wskazują im drogę do znalezienia zatrudnienia.