Archive for lipiec, 2012

foto_szczupla_sylwetka_kontra_pracaJeżeli posiadamy referencje z poprzedniego miejsca pracy czy ewentualnie z uczelni, można o nich wspomnieć w dokumentach aplikacyjnych i zaznaczyć, że są dostępne na życzenie. Mile widziane bowiem są tego typu dokumenty w oczach pracodawcy, u którego ubiegamy się o zatrudnienie. Przede wszystkim dają one możliwość naszemu potencjalnemu pracodawcy uzyskanie bardzo rzetelnych, a zarazem prawdziwych informacji na nasz temat oraz na temat być może naszego stosunku do pracy, jeżeli taka opinia została również uwzględniona w referencjach. Referencje świetnie pozwalają pracodawcy na upewnienie się, kto tak naprawdę ubiega się o posadę w jego firmie czy też przedsiębiorstwie. Referencje potwierdzają również to, co umieszczamy w naszym życiorysie zawodowym. Referencje możemy uzyskać nie tylko z pracy i uczelni, ale również do tego zaliczają się wszelkie nasze opinie z praktyki czy też z odbytego stażu. Warto więc zadbać o to, aby odpowiednio wcześnie zrobić ksero tychże dokumentów, aby móc w odpowiednim czasie przedstawić je pracodawcy. Gromadzenie takich dokumentów, jak widać jest nader bardzo ważne, jeżeli zależy nam na tym, aby jak najlepiej wypaść w oczach osoby, u której chcemy się zatrudnić. Pamiętajmy więc o tym. Za każdym więc razem, kiedy kończymy pracę w jakimś miejscu prośmy więc pracodawcę o wystawienie takich dokumentów.

praca-w-domuTak, jak było to opisane na początku CV ma jedną sztywną strukturę, dlatego też należy się jej sztywno trzymać. CV ma mieć tylko jedną stronę. Wiadomo, że czasem jest naprawdę trudno umieścić całe swoje bogate doświadczenie zawodowe, kwalifikacje i umiejętności tylko na jednej kartce, jednak musimy to zrobić, gdyż nie ma innej możliwości. Trzeba po prostu wybrać to, co uważamy za najważniejsze i najbardziej istotny, dla naszego przyszłego pracodawcy. Nie należy rozwlekać się na temat różnych motywów na kilka stron, bo jest to wcale niepotrzebne. Pracodawca najzwyczajniej w świecie nie ma bowiem czasu na czytanie czasem setki CV. Jeżeli wiec zobaczy takie, które wyglądem przypomina opowiadanie od razu zrezygnuje z jego lektury. Życiorys zawodowy powinien być więc przede wszystkim krótki, a zarazem treściwy i nastawiony na to, czego oczekuje pracodawca. Pamiętajmy również o tej zasadzie przy konstruowaniu naszego CV. Oszczędzamy w ten sposób nie tylko swój czas, ale również czas swojego być może przyszłego pracodawcy. Wszystko zależy jednak od nas i naszych indywidualnych upodobań. Jeżeli naprawdę mamy zamiar się pochwalić wszystkimi osiągnięciami można to oczywiście zrobić w CV, jednak o wiele bardziej istotne będzie to z pewnością podczas rozmowy kwalifikacyjnej, na którą możemy nie być niestety zaproszeni, jeżeli nasze CV będzie zbyt rozległe.

Praca-za-granica-2Bardzo ważnym przykazaniem osoby tworzącej własny życiorys zawodowy jest to, aby przede wszystkim być uczciwym i pisać tylko prawdę w swoim CV. Kłamstwo ma bowiem jak wiadomo krótkie nogi, dlatego tez nie należy za wszelką cenę starać się przechytrzyć naszego pracodawcy. Wszelkie próby kłamstwa można bowiem łatwo zweryfikować czy to na rozmowie kwalifikacyjnej czy tez wówczas, gdy podejmiemy pracę u danego pracodawcy. Jeżeli nasze dodawanie sobie” przymiotów wyjdzie na jaw potraktowani zostaniemy jak oszuści w danej firmie czy też przedsiębiorstwie, dlatego też lepiej stronić od tego rodzaju zachowań podczas pisania własnego życiorysu zawodowego. Na zaufanie pracodawcy bowiem o wiele łatwiej sobie zasłużyć będąc szczerym i lojalnym. Wiadomo, że podczas pisania CV aż nęci, aby dopisać tam sobie niektóre przymiotniki i kwalifikacje, jednak lepiej bazować na prawdziwych informacjach, niż później musieć się za nie wstydzić przez pracodawcą. Warto kilka razy przemyśleć nad tym, co faktycznie chcemy napisać w CV, gdyż umiejętny dobór słów sprawi, że jeżeli już pojawią się jakieś braki w naszych kwalifikacjach zawsze możemy liczyć na wyrozumiałość. Piszmy więc prawdę i tylko prawdę, a z pewnością tego typu zachowanie prędzej czy później zaowocuje, a nasze starania zostaną zauważone i nagrodzone.