Archive for październik, 2012

praca-dodatkowa-na-u-1524642944Wśród kandydatów największym powodzeniem obecnie w dobie Internetu cieszy się życiorys przesyłany za pośrednictwem e-maila. Nie mniej popularne są również internetowe bazy danych kandydatów. Pozwalają one trafić do firm, które nie dają ogłoszeń do prasy, nastawiając się na znalezienie pracowników właśnie tą drogą. Poza tym dzięki internetowemu CV kandydat ma szansę trafić nie do jednego, ale do wielu pracodawców. Na stronach portali internetowych znajdują się gotowe aplikacje, w których rubryki wpisujemy swoje dane osobowe, wykształcenie, skończone kursy oraz doświadczenie zawodowe. Wszystkie życiorysy tworzą jedną bazę danych, do której dostęp sprzedawany jest wszystkim zainteresowanym firmom. Pracodawca wówczas może również określić swoje oczekiwania, a dostępny dla niego program proponuje mu wówczas kandydatów spełniających je całkowicie lub w jak największym stopniu. Korzystanie z bazy skraca też czas rekrutacji. Internetowe CV jest pomocne także z innych względów. To gotowy do wypełnienia wzór, nie trzeba więc już się martwić, czy właściwie je napisaliśmy. Najlepiej jest jednak wykorzystać wszystkie szanse, dlatego tez nie należy również rezygnować w wysłania naszego życiorysu zawodowego e-mailem i wypełniania owego internetowego CV. Te wszystkie zabiegi pomogą nam z pewnością znaleźć zatrudnienie.

podrozOpisywanie w życiorysie zawodowym swojego hobby, jak również wszelkich zainteresowań nie jest powszechnie wymagane. Jednak dobrze to o nas świadczy, że mamy jakieś zainteresowania pozazawodowe. Życiorys zawodowy, który zawiera ciekawe zainteresowania, niespotykane i oryginalne hobby z pewnością wyróżnia się na tle innych kandydatów. Dobrą radą dla piszących o swoich zainteresowaniach będzie również z pewnością to, że opisując zainteresowania nie należy tego robić ogólnie. Każdy bowiem po trosze interesuje się filmem, muzykom i nie ma w tym nic nadzwyczajnego, ale już skonkretyzowanie i uściślenie naszych zainteresowań chociażby do filmów przygodowych czy też muzyki pop inaczej wygląda w oczach samego pracodawcy. Inna sprawa jeżeli chodzi o zainteresowania specjalistyczne. Wpisując je w życiorys zawodowy należy jednak również mieć na względzie to, że jeżeli również tutaj wpiszemy nieprawdę istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że podczas rozmowy kwalifikacyjnej pracodawca zapyta nas o jakiś szczegół związany z danymi zainteresowaniami lub co gorsza okaże się specjalistą w danej dziedzinie, a my nie będziemy potrafili z nim o naszych „zainteresowaniach” porozmawiać. Warto wiec również i w tym względzie dobrze zastanowić się nad tym, co chcemy wpisać. Czasem bowiem lepiej jest w ogóle nic nie wpisać skoro nie jest to wymagane niż narażać się na niepotrzebną kompromitację.

251939cd-da50-4b31-92f7-52177d80c3daNastępną bardzo ważną sprawą dotyczącą naszego życiorysu zawodowego są wszelkiego rodzaju odbyte przez nas kursy, a także szkolenia. Również w tym względzie należy podać te kurs oraz te szkolenia, które są jak najbardziej istotne ze względu na stanowisko, na które aktualnie aplikujemy. W naszym życiorysie zawodowym możemy również zamieścić informacje o istotnych dla naszego przyszłego pracodawcy cechach charakteru. Warto to przede wszystkim zrobić właśnie wtedy, kiedy nasze doświadczenie zawodowe jest po prostu ubogie i trzeba przedstawić inne własne mocne strony, które owe braki, oczywiście nie z naszej winy, nadrobią. Jeżeli jednak możemy się pochwalić przede wszystkim bogatym przebiegiem naszej kariery zawodowej, lepiej wpisać owe mocne strony do listu motywacyjnego. W nim bowiem mamy większe pole do popisu. Wszystkie odbyte kursy oraz szkolenia, co warto podkreślić, powinny być również ułożone w chronologicznej kolejności. Nie może bać tam miejsca na pomieszanie wszystkiego, gdyż wówczas nasz życiorys zawodowy stanie się nieczytelnym bełkotem. Trzeba umieścić również w naszych dokumentach aplikacyjnych, że wszelkiego rodzaju dokumenty potwierdzające przebyte przez nas kursy dostępne są pracodawcy na życzenie. Warto dbać również o to, aby przekazywane do rąk dokumenty były w dobrym stanie, nie pogięte itd. gdyż świadczy to o ich właścicielu.